Gatunek: Nandu szare. Rodzina: nandu. Rząd: nandu. Nandu to szybko biegający nielot. Przypomina strusia lecz jest od niego mniejsze. Nandu tworzą grupy rodzinne, złożone z jednego samca i od 3 do 10 samic, które dzielą się rolami. Wszystkie samice składają jaja do wspólnego gniazda (łącznie około 30 sztuk), które następnie wysiadują. Po około 40 dniach z jaj wykluwają się pisklęta, które już po kilku godzinach są w stanie nadążyć za stadem. Nandu żywi się trawą, roślinami liściastymi, zjada małe ilości pokarmu pochodzenia zwierzęcego. W środowisku naturalnym zamieszkuje Amerykę Południową, od Amazonii po Patagonię. Ptak hodowany zarówno przez hodowców prywatnych, jak i w ogrodach zoologicznych. Długość ciała: 92-140 cm. Masa ciała: 15-25 kg.
Paw szmaragdowy
Gatunek: Paw szmaragdowy. Rodzina: kurowate. Rząd: grzebiące. Paw szmaragdowy jest krzyżówką pawia indyjskiego i pawia złotego. To ptak długowieczny. Koguty nie znoszą obecności innych samców. Na jednego osobnika męskiego powinno przypadać 2-5 samic. Okres lęgowy następuje w maju, w jednym lęgu samica składa 3 do 5 jaj, które następnie wysiaduje przez 28 dni. W lipcu, po zakończeniu okresu godowego, samiec zrzuca pióra, z charakterystycznego dla pawia ogona. Jesienią tren odrasta. Podstawą diety pawia są owady. Żywi się również ziarnami zbóż. Występuje na każdym kontynencie. Jest częstym mieszkańcem ogrodów zoologicznych a nawet parków miejskich. Długość ciała: 50-70 cm, długość trenu 130-160 cm. Masa ciała: 4-6 kg.
Struś afrykański
Gatunek: Struś afrykański. Rodzina: strusiowate. Rząd: strusie. Największy i najcięższy ptak na ziemi. Najszybszy spośród nielotnych ptaków lądowych. Biega z prędkością do 70 km/h. Podczas biegu stawia kroki o długości 3,5 metra. Ma doskonały wzrok, widzi dobrze na odległość do około 5 m. Jego oko jest większe niż mózg. W ciągu roku samica składa około 50 jaj. Wysiadywane są głównie przez samca i tylko on zajmuje się opieką nad wyklutymi pisklętami. Roślinożerca, dietę uzupełnia owadami i niewielkimi kręgowcami. W naturze występuje w zachodniej, wschodniej i południowej Afryce. Hodowany jako atrakcja dla turystów oraz dla mięsa i jaj. Jedno jajo strusia odpowiada 24-28 kurzym. Wysokość ciała: do 275 cm. Masa ciała:150 kg.