Gatunek: Alpaka. Rodzina: wielbłądowate. Rząd: parzystokopytne. Żyje około 15-25 lat. Jest zwierzęciem socjalnym, tworzącym grupy rodzinne złożone z dominującego samca, kilku samic i ich potomstwa. Ciąża trwa około 340 dni i rodzi się zwykle tylko jedno młode, które może mieć różnorodne ubarwienie (nawet 26 kolorów). Ma bardzo łagodny charakter, często wykorzystywane są do pracy z dziećmi cierpiącymi na ADHD i z porażeniem mózgowym. Hodowane również dla futra, cieplejszego niż wełna owcza. Włókno to nie zawiera lanoliny, przez co jest hipoalergiczne. Ssak roślinożerny. Żywi się głównie trawą i roślinami zielonymi. Nie występuje w formie dzikiej. Zwierzę hodowane na zboczach Andów w Ekwadorze, Boliwii, Peru i Chile na wysokości od 4000 do 4700 m n.p.m. Wysokość ciała w kłębie: 80-100 cm. Masa ciała: 55-85 kg.
Arui grzywiaste
Gatunek: Arui grzywiaste. Rodzina: wołowate. Rząd: parzystokopytne. Osiąga wiek do 20 lat. Posiada cechy świadczące o bliskim pokrewieństwie z kozą i z owcą. Żyje pojedynczo lub w małych stadach. Samce rywalizują między sobą o zdobycie jak największej liczby samic. Ciąża trwa 154–161 dni, zwykle rodzi się 1, czasami 2 młode. Zwierzę odporne na brak wody i bardzo wytrzymałe. Żywi się trawą, ziołami, porostami, krzewami. Występuje na trudno dostępnych, skalistych terenach w Afryce Północnej na wysokości do 3900 m n.p.m. Z powodu nadmiernych polowań gatunek uznany jest za narażony na wyginięcie. Wysokość ciała w kłębie: 75-112 cm, długość ogona 15-25 cm. Masa ciała: 40-145 kg.
Gwanako andyjskie
Gatunek: Gwanako andyjskie. Rodzina: wielbłądowate. Rząd: parzystokopytne. Osiąga wiek do 28 lat. Zwierzę towarzyskie, żyjące w grupach lub pojedynczo. Grupa liczy od 20 do 30 osobników i tworzą ją samice, młode oraz z dominujący samiec. Pozostałe samce żyją pojedynczo lub w grupach składających się wyłącznie z samców. Okres godowy trwa od sierpnia do września. Po okresie okresie ciąży trwającej 11 miesięcy samica rodzi jedno młode, które karmi mlekiem przez 4 miesiące. Gwanako żywi się roślinami trawiastymi, krzewami i porostami. Żyje w niewielkich stadach, na rozległych przestrzeniach. Występuje tylko lokalnie, wysoko w Andach - do 5000 m n.p.m., od południowego Peru do Ziemi Ognistej. Wysokość ciała w kłębie: 90-125 cm, długość ogona: 22-25 cm. Masa ciała: 80-120 kg.
Kangur rdzawoszyi
Gatunek: Kangur rdzawoszyi. Rodzina: kangurowate. Rząd: dwuprzodozębowce. Żyje około 9 lat, samotnie lub tworzy stada. Samica rodzi jednorazowo tylko jedno młode. Ciąża trwa 30 dni, jednak po urodzeniu matka nosi małe jeszcze przez 7 miesięcy na brzuchu, w torbie, w której znajdują się gruczoły mlekowe. Mały kangur, który jest dostatecznie duży by samodzielnie biegać często wkłada głowę do matczynej torby i ssie mleko. Gatunek poławiany dla mięsa i futra, a w pobliżu farm hodowlanych tępiony jako szkodnik. Ssak roślinożerny. Żywi się głównie liśćmi i trawą. W naturalnym środowisku występuje na terenach wschodniej Australii i Tasmanii. Wysokość ciała: 90-100 cm, długość ogona: 70-75 cm. Masa ciała:15-20 kg.
Lama
Gatunek: Lama andyjska. Rodzina: wielbłądowate. Rząd: parzystokopytne. Żyje nawet do 30 lat. Ciąża trwa około 230-330 dni. Samica rodzi jedno małe, które wkrótce po porodzie może już za nią podążać. Zdenerwowana pluje. Nie występuje w stanie dzikim. Zwierzę hodowane dla wełny i mięsa, wykorzystywane jako zwierzę juczne (samiec udźwignie ciężar do 50 kg). Odchody używa się jako opał i nawóz. Ssak roślinożerny. Żywi się trawą i liśćmi krzewów i drzew. Dobrze znosi brak pokarmu i wody, nawet przez dłuższy czas. Występuje w Ameryce Południowej-Peru, Boliwii, Argentynie. Wysokość ciała w kłębie: 120 cm, długość ogona: 15 cm. Masa ciała: 115-250 kg.
Osioł domowy
Gatunek: Osioł domowy. Rodzina: koniowate. Rząd: nieparzystokopytne. Żyje do 50 lat. Ciąża trwa około 12 miesięcy. Samica rodzi zwykle jedno młode. W 2016 roku Klara z Mini ZOO w Jantarze urodziła żywe ośle bliźnięta, co w świecie koniowatych stanowi niezwykłą rzadkość. Może krzyżować się z innymi koniowatymi. Potomstwo osła z innym gatunkiem nazywa się mułem. Zwierzę wykorzystywane w rolnictwie i do transportu. Hodowane także dla skóry, mleka i mięsa. Często trzymane w ogrodach zoologicznych. Żywi się trawą, krzewami. Obecnie w formie dzikiej spotykany jest jedynie na Półwyspie Arabskim i w północnej Afryce. Wysokość ciała w kłębie: 80-160 cm. Masa ciała: 250 kg.
Wielbłąd
Gatunek: Wielbłąd jednogarbny. Rodzina: wielbłądowate. Rząd: parzystokopytne. Żyje do 40 lat. Okres godowy trwa u wielbłąda od stycznia do marca, a ciąża 12-13 miesięcy. Na ogół rodzi się tylko jedno młode, które zaraz po urodzeniu jest w stanie kroczyć za matką. Samica wytwarza dziennie do 20 litrów mleka. Wielbłąd potrafi oszczędnie gospodarować zasobami wody w ciele, może przeżyć utratę do 40% wody z organizmu. Jednorazowo potrafi wypić 57 litrów wody. Jest wszechstronnie użytkowany jako wierzchowiec, zwierzę juczne, źródło mleka, wełny, mięsa oraz skóry, a także do celów rozrywkowych. Żywi się trawami, ziołami i krzewami, nawet suchymi i kolczastymi. Na wolności jest gatunkiem wymarłym. Żyje tylko jako zwierzę domowe (północna Afryka, zachodnia Azja) lub powtórnie zdziczałe (Australia), gdzie był wcześniej sztucznie wprowadzony (indukowany). Wysokość ciała w kłębie: 180-210 cm. Masa ciała: 600-1000 kg.
Zebra
Gatunek: Zebra stepowa. Rodzina: koniowate. Rząd: nieparzystokopytne. Żyje 30-35 lat. Stadu, liczącemu do około 30 osobników, przewodzi samiec. Ciąża samicy trwa około 375 dni. Rodzi się jedno młode. Każda zebra ma niepowtarzalny sposób ułożenia pasków, podobnie jak w przypadku linii papilarnych u człowieka. Może rozpędzić się do prędkości 60 km/h. Gatunek jest uznawany za bliski zagrożenia wyginięciem. Ssak roślinożerny. Żywi się głównie trawą, czasem ziołami. Zamieszkuje obszary stepowe i sawanny Afryki, na południe od Sahary. Często spotykana w ogrodach zoologicznych. Wysokość ciała w kłębie: 1,6 m, długość ogona: do 75 cm. Masa ciała: do 450 kg.