,,Nie ma większej tajemnicy niż magiczna wieź łącząca jeźdźca i konia”
Co to jest hipoterapia?
Zgodnie z definicją zawartą w Kanonie Polskiej Hipoterapii hipoterapia to ukierunkowane działanie terapeutyczne mające służyć poprawie funkcjonowania człowieka w sferach fizycznej, emocjonalnej, poznawczej i społecznej, podczas którego specjalnie przygotowany koń stanowi integralną część procesu terapeutycznego.
1. Sfera fizyczna – podnoszenie ogólnej sprawności, normalizacja napięcia mięśniowego, torowanie prawidłowego wzorca chodu; poprawa koordynacyjnych zdolności motorycznych, głównie równowagi i poczucia rytmu, poprawa orientacji w przestrzeni i schemacie własnego ciała, stymulacja i normalizacja czucia głębokiego oraz powierzchniowego
2. Sfera emocjonalno – motywacyjna – wzrost motywacji i akceptacji procesu terapeutycznego, zwiększenie poczucia własnej wartości, zmniejszenie zaburzeń
3. Sfera poznawcza – stymulacja odbioru wrażeń zmysłowych, poprawa percepcji wzrokowej i słuchowej, stymulacja uwagi, pamięci, myślenia, mowy, nabywanie i rozwijanie nowych umiejętności
4. Sfera społeczna – aktywizacja psychospołeczna, rozwijanie pozytywnych relacji
FORMY HIPOTERAPII
Fizjoterapia na koniu – gimnastyka lecznicza na koniu poruszającym się stępem, mająca na celu usprawnienie ruchowe; prowadzona przez fizjoterapeutę lub pod jego kierunkiem.
Psychopedagogiczna jazda konna i woltyżerka – zespół działań jeździeckich, pedagogicznych i psychologicznych podejmowanych w celu usprawnienia intelektualnego, poznawczego, emocjonalnego i fizycznego; prowadzona przez psychologa, pedagoga, terapeutę zajęciowego lub pod ich nadzorem.
Terapia kontaktem z koniem – celem terapii jest nawiązanie kontaktu pacjenta ze zwierzęciem, z otaczającym środowiskiem, wreszcie z innymi ludźmi; jej istotą jest kontakt pacjenta z koniem, stworzenie sytuacji terapeutycznej, a nie samo dosiadanie konia; prowadzona przez psychologa, pedagoga, lekarza psychiatrę lub pod ich kierunkiem.
Ponadto wyróżnia się jazdę konną dla osób niepełnosprawnych (rekreacyjną i sportową), która nie stanowi części hipoterapii, ale jest z nią ściśle związana i może mieć aspekt terapeutyczny.
Wskazania:
Dzieci:
Zespoły ortopedyczne:
Dorośli:
Dlaczego konieczna jest zgoda lekarza na korzystanie z hipoterapii?
Hipoterapia to wspaniała terapia uzupełniająca podstawowe działania medyczne i rehabilitacyjne, ale trzeba pamiętać o tym, że istnieją przeciwwskazania do jej zastosowania. Dlatego nie można jej stosować bez zgody lekarza prowadzącego danego pacjenta.
Przeciwskazania
Bezwzględne:
Względne :
Oferta:
Nasza Stadnina dysponuje końmi rekreacyjnymi, które są w pełni przygotowane do prowadzenia terapii ruchowej. Zespół terapeutyczny wkłada całe serce, aby każde zajęcia przeprowadzane były w sposób profesjonalny, a za razem innowacyjny.
Stadnina Farma Jantar współpracuje z Ośrodkiem Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym w Jezierniku i Ośrodkiem Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym w Lasowicach Wielkich. Realizowany przez nas program obejmuje szerokie spektrum niepełnosprawności, niezależnie od wieku, takie jak: autyzm, porażenie mózgowe, osoby niedowidzące i niewidome z upośledzeniem umysłowym, dystrofia mózgowa, zespół Downa itd.
Zajęcia prowadzone są w formie zabawy, tak że dziecko nie ma świadomości, że są to te same ćwiczenia, które wykonywało na sali rehabilitacyjnej. Praca z żywym zwierzęciem sprawia iż pacjent zyskuje nowego przyjaciela z którym może współpracować. Nawiązuje się więź i zaufanie, co pozwala na lepsze zrozumienie własnych możliwości i potrzeb.
Pobierz kartę kwalifikacyjną dla uczestnika zajęć hipoterapeutycznych tutaj
Jantar, ul. Gdańska 1
82-103 Stegna