
Zebra Pręgonoga (Equus q. chapmani)
Występowanie
Zamieszkuje tereny stepowe i sawanny w Republice Południowej Afryki, Zimbabwe, Botswanie, Namibii i południowej Angoli.
Charakterystyka
Podgatunek zebry stepowej należący do rzędu nieparzystokopytnych. Osiągają 120-130cm w kłębie. Samce ważą zazwyczaj 270–360kg a samice około 230–320 kg. Różnią się od innych zebr tym, że ich pręgi sięgają dalej niż nadgarstki i stawy skokowe, a także tym, że na ich sierści, prócz typowych czarnobiałych pasów występują również cienkie paski brązowe. Każda zebra ma swój własny, unikalny wzór pasków. . Podczas wędrówki na lepsze pastwiska, w porze suciej, tworzą ogromne stada. W porze deszczowej wracają na pierwotne miejsca żerowania i rozdzielają się na małe grupy.
Rozmnażanie
Ruja trwa 2 do 8 dni. Ciąża około 375 dni. Dojrzałość osiągają w wieku 3 lat. Na świat przychodzi zwykle jedno młode. Matki opiekują się potomstwem do ok. 8-12 miesiąca życia.
Odżywianie
Żywią się głównie wybranymi gatunkami traw.
Ciekawostki
Zaraz po urodzeniu młode zebry uczą się rozpoznawać zapach i głos swojej matki i już po kilku godzinach są wstanie za nią podążać. Jest to kluczowe dla przetrwania w dużym stadzie, które często przemieszcza się na duże odległości w poszukiwaniu pożywienia i wody.
Czarno-białe pasy pomagają zebrom odstraszać uciążliwe owady. Muchy z rodziny bąkowatych widzą polaryzacje światła. Czarne i białe pasy polaryzują światło w odmienny sposób co dezorientuje owady i sprawia, że wolą trzymać się od zebr z daleka.