Grafika strony Wielbłąd dromader (jednogarbny)

Wielbłąd Jednogarbny – Dromader (Camelus dromedarius)

Występowanie
Zamieszkują pustynne tereny Północnej części Afryki i zachodniej Azji. Można je spotkać również w Australii gdzie zostały sprowadzone w XIX wieku.

Charakterystyka
Gatunek ssaka z rodziny wielbłądowatych. Jego długość ciała wynosi około 3 metrów, a waga 450– 600 kg. Doskonale radzą sobie z niedoborem wody i pokarmu, a także z bardzo wysokimi, jak i niskimi temperaturami. Udomowione około 4000 lat temu. Utrzymywane jako zwierzęta juczne, dla mięsa i mleka.

Rozmnażanie
Dojrzałość płciową samica osiąga w wieku 3–4 lat, a samiec 5–6 lat. Ciąża trwa około 15 miesięcy. Młode pozostaje pod opieką matki 13 miesięcy. Wielbłądzica rodzi jedno cielę, a przez cały okres rozrodczy można od niej uzyskać od 8 do 10 sztuk potomstwa.

Odżywianie
Zjadają trawy, zioła, krzewy, nawet te suche i kolczaste.

Ciekawostki
Wyznawcy islamu wierzą, że mleko wielbłądzie było darem od Boga dla arabskich Beduinów, którzy skarżyli się na klimat oraz brak żywności. Allah odpowiedział im na modlitwy, zsyłając wielbłądzice i ich mleko. Do dziś Mleko to stanowi zasadniczą dietę koczowników, żyjących na obszarach pustynnych. Jest głównym źródłem przychodów i kluczem do przetrwania tamtejszej ludności.
W pokonywaniu odległości na duże dystanse na pustyni dromadery nie mają sobie równych. Można na nich pokonać kłusem 140 km, jadąc bez przerwy przez 16 godzin w równym tempie. Objuczone ciężarem około 150 kg mogą bez przerwy iść w tempie 4 km/h przez 12 godzin. Co więcej, wysiłek szybkiej jazdy lub przenoszenia ciężarów może być powtarzany przez 4-5 dni w ciągu.





0