
Struś Czerwonoskóry (Struthio camelus)
Występowanie
Zamieszkuje południową Saharę, Sudan, Etiopię, Somalię, Kenię, Tanzanię. Preferuje tereny półpustynne o skąpej roślinności.
Charakterystyka
Struś czerwonoskóry to największy i najcięższy współczesny ptak. Osiągają od 175 do 275 cm wzrostu oraz do 130 kg masy ciała. Samce mają czarne umaszczenie, a pióra na końcach skrzydeł i ogonie są białe. Upierzenie samicy jest brązowe, a końce wszystkich piór są jasne. Głowa, szyja i nogi są nagie, o różnym ubarwieniu, w zależności od podgatunków. Strusie to najszybsze ptaki na świecie, w sprincie osiągają nawet do 70 km/h, natomiast ich średnia prędkość to 50 km/h. Mają bardzo dobry wzrok-posiadają największe oczy spośród ptaków- średnica gałki ocznej tego ptaka osiąga 5 cm. Są aktywne w ciągu dnia. Żyją w stadach od 5 do 50 osobników.
Rozmnażanie
Strusie budują gniazdo w formie płytkiego dołu w piasku. W gnieździe jaja składają wszystkie samice stada (15 do 60 sztuk). Jaja są bardzo duże, mają masę do półtora kilograma i objętość kilkudziesięciu kurzych jaj. Jaja wysiadywane są głównie przez samców i dominującą samicę przez okres 5 do 6 tygodni.
Odżywianie
Są to ptaki wszystkożerne ale większość ich diety stanowi pokarm roślinny w postaci traw, liści, korzeni, kwiatów i nasion. Jeśli chodzi o pokarm zwierzęcy, strusie żywią się owadami i niewielkimi kręgowcami.
Ciekawostki
Struś czerwonoskóry jest jedynym gatunkiem ptaka, posiadającym tylko dwa palce, a nie jak wszystkie pozostałe ptaki trzy lub cztery palce na każdej stopie.
Ten potężny ptak do obrony używa swych kończyn, kopnięciem może uszkodzić nawet czaszkę lwa.