
Paw Albinos (Pavo cristatus mut. alba)
Występowanie
Można je spotkać na całym świecie. Są utrzymywane w ogrodach zoologicznych i miejskich parkach.
Charakterystyka
Samice pawia białego dorastają do 90 cm długości, długość ciała samców wynosi natomiast 200-225 cm, z czego ponad połowę stanowi ogon. Pokrywy nadogonowe, tworzące tren, rosną intensywnie przez pierwsze trzy lata życia pawia, choć niekiedy ich wzrost trwa do szóstego roku jego życia. Na czubku głowy samce mają charakterystyczny czubek, przypominający koronę. Koguty osiągają wagę 4-6 kg, osobniki żeńskie – 2,7-4 kg. Śnieżnobiałe ubarwienie mają przedstawiciele obu płci. Żyją w niewielkich grupach. Prowadzą dzienny tryb życia. Noce spędzają na wysokościach (drzewach, dachach), chroniąc się w ten sposób przed drapieżnikami. Dnie spędzają na ziemi poszukując pokarmu.
Rozmnażanie
Budują gniazda na ziemi, ukryte w zaroślach. Okres lęgowy następuje w maju, w jednym lęgu samice składają 3 do 5 jaj, które następnie wysiadują przez 28 dni.
Odżywianie
Te wszystkożerne ptaki zjadają orzechy, owoce, pędy i pąki młodych roślin oraz nasiona, polują na owady i drobne kręgowce. Pawie same znajdują część pożywienia, ale należy dokarmiać je mieszankami zbóż (np. jęczmienia, pszenicy, gryki i kukurydzy). Chętnie zjadają też tarte warzywa, śrutę zbożową i zielonkę, zwłaszcza w okresie zimowym.
Ciekawostki
Paw albinos jest mutacją pawia indyjskiego. Białe upierzenie nie występuje u tych ptaków w naturze.
Pawie zjadają ogromną ilość kleszczy, termitów, pająków, szarańczy i innych szkodników owadzich . Zjadają również węże i myszy.