
Osioł Poitou (Equus asinus)
Występowanie
Pochodzą z rejonu Poitou na zachodnim wybrzeżu Francji. Obecnie hodowane są w Europie i Stanach Zjednoczonych.
Charakterystyka
Ssak z rodziny koniowatych. Osiąga od 1,35 do 1,50 cm w kłębie i wagę około 350kg. Cechą charakterystyczną tych zwierząt jest nietypowa sierść, tworząca miękkie strąki przypominające nieco dredy, zwane cadanette. Maść może być ciemnobrązowa, ciemnoruda lub czarna, a na podbrzuszu, wokół oczu i chrap sierść jest zawsze biała. Uwagę przyciągają ogromne uszy i masywna głowa. Ogiery Poitou krzyżowano z klaczami koni, aby uzyskać wydajne w pracy muły. Były one wykorzystywane w pracy na roli, w transporcie, a nawet w wojsku. Zapotrzebowanie na te zwierzęta trwało do momentu rozwoju mechanizacji i zastąpienia ich przez maszyny. Obecnie osły Poitou można spotkać głównie w ogrodach zoologicznych i gospodarstwach agroturystycznych.
Rozmnażanie
Ruja trwa od 2 do 6 dni a ciąża około 12 miesięcy. Na świat przychodzi zwykle jedno młode. Matki opiekują się potomstwem do ok. 6-9 miesiąca życia.
Odżywianie
Jak reszta koniowatych żywią się głównie trawą i sianem. Do ich przysmaków należą miedzy innymi jabłka, marchew i gałązki drzew i krzewów.
Ciekawostki
Francuzi uważają osły Poitou za skarb narodowy.
We Francji rasa ta nazywana jest Baudet du Poitou. „Baudet” oznacza „ojciec mułów”