Grafika strony Nilgau Indyjski

Nilgau Indyjski (Boselaphus tragocamelus)

Występowanie
Przejrzyste lasy i zarośla Półwyspu Indyjskiego.

Charakterystyka
Największa antylopa azjatycka należąca do rodziny Bovidae. Ma długą szyję z krótką wyprostowaną grzywą, kościstą wąską głowę, beczkowatą klatkę piersiową, mocne nogi i wysoki kłąb. Samce są zazwyczaj srebrnoszare a samice jasnobrązowe. Samce osiągają do 150cm wysokości i wagę do 300kg. Samice są mniejsze i ważą do 215kg. Rogi występują jedynie u samców i mają 15-18cm. długości. Samce są samotnikami, samice z młodymi tworzą niewielkie stada. Aktywne są w ciągu dnia, głównie rano i wieczorem.

Rozmnażanie
Okres ciąży wynosi 240-258 dni. Często zdarza się, że antylopy nilgau rodzą bliźnięta. Samice dojrzałość płciową osiągają w wieku 18 miesięcy, ale bardzo niewiele przystępuje do rozrodu przed ukończeniem 3 lat. Samce osiągają dojrzałość płciową w wieku 2,5 roku, ale dopiero w wieku około 4 lat są na tyle silne by móc konkurować o samice z innymi samcami.

Odżywianie
Żywią się trawą i młodymi gałązkami krzewów, bardzo chętnie zjadają też trzcinę cukrową, wyrządzając na plantacjach poważne szkody.

Ciekawostki
Nazwa gatunku, Boselaphus tragocamelus , pochodzi od łacińskiego słowa „bos” oznaczającego wół, greckiego słowa „elaphos” oznaczającego jeleń, greckiego słowa „tragos” oznaczającego kozę i greckiego słowa „kamelos” oznaczającego wielbłąda.





0