
Mara Patagońska (Dolichotis patagonum)
Występowanie
Zamieszkują tereny południowej części Ameryki Południowej. Preferują obszary nizinne, łąki i stepy krzewiaste.
Charakterystyka
Gatunek gryzonia z rodziny kawiowatych. Osiągają wysokość w kłębie do 45cm i wagę 11kg. Mają krępą budowę ciała, długie nogi i spiczaste uszy. Przez większość roku żyją w parach. W okresie rozrodczym łączą siew większe grupy i wspólnie kopią nory w których wychowują potomstwo. Są zwinne i szybkie w obliczu niebezpieczeństwa potrafią poruszać się z prędkością 45 km/h.
Rozmnażanie
Ciąża trwa około 90 dni. Samica rodzi zwykle 2 dobrze rozwinięte młode, które od razu po porodzie otwierają oczy i już po 2 godzinach potrafią się samodzielnie poruszać. Przez 4 miesiące pozostają pod opieką matki i trzymają się blisko nory.
Odżywianie
W środowisku naturalnym podstawą ich diety są trawy. Chętnie zjadają również kaktusy, które zawierają dużo wody i dzięki temu zwierzęta te mogą łatwiej przetrwać okresy suszy.
Ciekawostki
Mary patagońskie tworzą pary monogamiczne, co u gryzoni jest bardzo rzadko spotykane. W okresie rozrodczym łączą się w grupy do 30 osobników i wspólnie wychowują młode. Matki karmią tylko swoje młode rozpoznając je po zapachu.