
Lemur Katta (Lemur catta)
Występowanie
Zamieszkują suche lasy w południowym i południowo-zachodnim Madagaskarze.
Charakterystyka
Gatunek ssaka naczelnego z rodziny lemurowatych. Długość ciała wynosi 39–46 cm, długość ogona 56–63 cm; masa ciała 2,2 kg. Puszysta okrywa włosowa lemura na grzbiecie jest barwy popielatej. Futro na uszach, twarzy, podgardlu i brzuchu jest białe, a na końcu pyska i wokół oczu – czarne.
Żyją w stadach złożonych z 15-20 osobników, samice są dominujące i pozostają całe życie w jednej grupie podczas gdy samce migrują z grupy do grupy.
Spędzają więcej czasu na ziemi niż jakikolwiek inny gatunek lemurów. Zawsze jednak starają trzymać się blisko drzew, na które uciekają w obliczu niebezpieczeństwa.
Rozmnażanie
Okres rozrodczy przypada od sierpnia do listopada. Ciąża trwa 4,5 miesiąca. Samica rodzi jedno lub dwójkę młodych. Na czas porodu oddala się od swojej grupy. Młode pozostają pod opieka matki do ukończenia 6 miesiąca życia.
Odżywianie
Dieta lemurów katta składa się z owoców, liści, kwiatów, kory, i okazjonalnie owadów.
Ciekawostki
Samce lemurów katta są wyposażone w gruczoły zapachowe na nadgarstkach, są one wykorzystywane w walce na zapachy między rywalizującymi samcami. Dwa samce stają naprzeciw siebie i wielokrotnie nacierają ogon wydzieliną z gruczołów po czym zaczynają machać ogonami nad głowami, cały czas wrogo patrząc na rywala.
Długi ogon z 13-15 białymi i czarnymi obrączkami to najbardziej charakterystyczna cecha lemurów katta. Pozostałe gatunki lemurów mają ogony jednobarwne.