Grafika strony Kuc Szetlandzki

Kuc Szetlandzki (equus caballus)

Występowanie
Pochodzą z Wysp Szetlandzkich. Do dziś żyją tam w stanie półdzikim. Obecnie rozpowszechnione w hodowlach na całym świecie.

Charakterystyka
To jedne z najmniejszych kuców na świecie, osiągają maksymalnie 107cm w kłębie i wagę do 100kg. Mają dość grubą głowę, mocne, krótkie nogi i bujną grzywę. Występują we wszystkich maściach, od niedawna także w tarantowatej, jednak najczęściej możemy trafić na kuce kare, gniade czy kasztanowate. Odznaczają się dużą inteligencją, spokojem i cierpliwością dzięki czemu mogą być wykorzystywane do nauki jazdy konnej dla najmłodszych oraz w hipoterapii.

Rozmnażanie
Klacze dojrzałość płciową osiągają w wieku 12-15 miesięcy. Do rozrodu są dopuszczane w wieku około 3 lat. Ruja trwa od 4 do 8 dni. Ciąża 12 miesięcy. Klacz rodzi zwykle jedno młode, które odchowuje przez 6 do 8 miesięcy. Kuce szetlandzkie żyją 30 do 35 lat.

Odżywianie
Bardzo dobrze przyswajają paszę i łatwo przybierają na wadze, więc dieta składająca się z dobrej jakości siana w zupełnością im wystarcza.

Ciekawostki
W1847 zabroniono zatrudniania dzieci w kopalniach brytyjskich. Wpłynęło to na masową hodowlę i sprzedaż setek kucy do kopalni. Tylko one mieściły się w najwęższe tunele. Wydobycie za pomocą tych zwierząt kontynuowano w Wielkiej Brytanii, aż do 1999 roku.
Cechy takie jak świetny wzrok, skupienie w pracy, łagodna natura, bardzo dobra pamięć sprawiły, że kuce te zaczęły być wykorzystywane jako przewodnicy osób niewidomych.





0