Grafika strony Emu

Emu  (Dromaius novaehollandiae)

Występowanie
Emu zamieszkują znaczną część Australii. Żyją głównie na krzaczastych stepach (w Australii nazywanych scrubs); unikają gęsto zaludnionych miejsc, zwartych lasów oraz obszarów suchych.

Charakterystyka
Są to nielotne ptaki z rodziny kazuarowatych. Osiągają około 185cm wzrostu i ważą od 20 do nawet 60kg. W biegu potrafią osiągnąć prędkość do 50km/h.
Upierzenie tułowia u obu płci jest koloru brązowego. Głowa o czarnym odcieniu z niebieskoszarą, nagą skórą na bokach i na szyi.

Prowadzą dzienny tryb życia. Często można je spotkać w parach, ale mogą również tworzyć większe stada przy poszukiwaniu pożywienia.

Rozmnażanie
Samiec buduje na ziemi gniazdo z gałązek, liści i trawy, w którym samica w ciągu kilku dni składa od 5 do 15 jaj. Wysiadywaniem jaj zajmuje się samiec. Okres inkubacji trwa około 8 tygodni. W tym czasie wstaje on tylko po to, by odwrócić jaja i posprzątać gniazdo. Traci wtedy do jednej trzeciej masy ciała. Po wykluciu piskląt samiec samotnie wychowuje młode.

Odżywianie
Emu są wszystkożerne, ich dieta zmienia się w zależności od sezonu i dostępności pożywienia. Zjadają rośliny, nasiona, owady oraz małe zwierzęta. Często połykają kamienie, które pomagają w trawieniu.

Ciekawostki
To największe ptaki żyjące w Australii i drugie co do wielkości ptaki na świecie.
Lubią wodę i potrafią dobrze pływać.

 





0