Grafika strony Bażant Złocisty

Bażant Złocisty
(Chrysolophus pictus)

Występowanie
Wywodzą się z środkowych i południowych Chin. Obecnie są bardzo powszechne w hodowlach na całym świecie.

Charakterystyka
Długość ciała wynosi około 110cm. Podobnie jak u innych bażantów widoczny jest silny dymorfizm płciowy. Dorosły samiec na głowie ma jaskrawożółty czub i szeroki kołnierz, pomarańczowy w czarne paski. Spód ciała i piersi są czerwone, pióra na grzbiecie zielone z ciemną obwódką. Pokrywy skrzydeł są metalicznie niebieskie, plecy i okolice kupra żółte. Samica (kura) ubarwiona jest skromnie, brązowoszaro.

Rozmnażanie
Najczęściej na jednego samca przypada 4-6 samic. Lęgi rozpoczynają się w kwietniu. Kura składa 5-12 jaj o masie 21,2-44,5 g. Liczba jaj jest największa w drugim sezonie lęgowym samicy. Okres ich wysiadywania wynosi 22-24 dni. Pisklęta po wykluciu wyglądem przypominają matkę. Samce wybarwiają się dopiero w drugim roku życia.

Odżywianie
Bażanty złociste żyjące dziko żywią się przede wszystkim pokarmem roślinnym różnego typu, a urozmaicenie ich jadłospisu stanowią owady. W niewoli podstawowym składnikiem diety ptaków jest mieszanka zbóż oraz granulaty dla bażantów . Do tego ptaki te chętnie jedzą posiekaną zieleninę oraz owoce sezonowe i warzywa.

Ciekawostki
Wiek koguta poznaje się po ostrodze, która służy w czasie walk z innymi samcami. Na niej od 2 roku, aż do końca życia dochodzi jeden pierścień, liczba przeżytych lat jest o jeden większa niż liczba pierścieni.





0