Grafika strony Arui grzywiasta

Arui grzywiasta
(Ammotragus lervia)

Występowanie
Zamieszkuje trudnodostępne, skaliste tereny północnej części Afryki (Atlas, góry Sahary).

Charakterystyka
Ssak z rodziny wołowatych, posiada cechy świadczące o bliskim pokrewieństwie z kozami i z owcami. Arui grzywiaste osiągają 130-190cm długości przy jednoczesnej wysokości w kłębie od 80 do 100cm i masie ciała od 40 do nawet 140kg. (Samce są dużo większe niż samice). Żyją w niewielkich stadach lub samotnie. Zwierzęta te są aktywne o zmierzchu, w nocy i rano. W dzień odpoczywają ukryte wśród skał. Rogi występują u obu płci, u samców są wyraźnie większe, silniej zakrzywione o długości do 80 cm.

Rozmnażanie
Dojrzałość płciową osiągają w wieku ok. 1,5 roku. Ruja przypada na listopad. Ciąża trwa 150-165 dni, po której rodzi się 1 rzadziej 2 młode. Długoś życia w naturze wynosi około 10 lat. W niewoli dożywają nawet 20.

Odżywianie
Żywią się trawą, ziołami, porostami, krzewami i liśćmi akacji.  Zimą zjadają suche rośliny i porosty.

Ciekawostki
Jasnobrązowy kolor sierści arui zapewnia doskonały kamuflaż. Pozwala im łatwo wtopić się w skaliste otoczenie i ukryć przed wzrokiem drapieżnika.

W obliczu zagrożenia stają się bardzo zwinne, bez problemu poruszają się po stromych, górskich zboczach. Z miejsca mogą skoczyć na odległość 2 metrów.





0