Początki Mini ZOO w Jantarze sięgają roku 2002. Powstała w tym czasie Fundacja „Wróć” zapoczątkowała organizowanie na gościnnych terenach Gospodarstwa Rolnego WUFLOR cyklicznych Spotkań z Naturą, adresując je do niepełnosprawnych dzieci, zamieszkujących tereny Mierzei Wiślanej i powiatu nowodworskiego. Zajęcia z hipoterapii, spacery po gospodarstwie i popołudnia przy ognisku dawały chwile oddechu od cierpienia, przynosząc konkretne efekty terapeutyczne. Bezcenna była radość na widok skaczących między drzewami wiewiórek, podglądanie leniwie wałęsających się po gospodarstwie kotów oraz wrażenia z wizyt w gdańskim ogrodzie zoologicznym.

Fundacja, zachęcona przez ówczesnego dyrektora Ogrodu Zoologicznego Wybrzeże w Gdańsku - Michała Targowskiego, postanowiła włączyć w zakres terapeutycznego wsparcia dla dzieci zajęcia z animaloterapii. 

Przygotowany przez Pana Michała projekt, obejmujący docelową listę zwierząt oraz warunki ich dobrostanu, w roku 2003 zaczął nabierać konkretnych kształtów.

Gospodarstwo Rolne Wuflor udostępniło na potrzeby Mini ZOO ziemię, na której w kolejnych latach powstawały uzbrojone w prąd i wodę zagrody zwierzęce. Wkrótce Mini ZOO wraz z ptaszarnią objęły obszar ponad dwóch hektarów, zasiedlonych przez będące pod stałą opieką weterynaryjną zwierząt i ptaków.

Ogromne zapotrzebowanie środowiska spowodowało, że kolejnych latach Fundacja angażowała się w uruchamianie i prowadzenie kolejnych placówek edukacyjnych i środowiskowych dla niepełnosprawnych mieszkańców kilku powiatów województwa pomorskiego. Realizowane na bazie Mini ZOO zajęcia z animaloterapii weszły na stałe do harmonogramów pracy tych placówek.

Tymczasem zwierząt i ptactwa w Mini ZOO w Jantarze systematycznie przybywało. Już nie tylko kupowanych, ale także urodzonych w naszym Mini ZOO.

Niektóre z narodzin były bardzo spektakularne. Przyjście na świat oślich bliźniąt (co faktycznie było ewenementem na skalę europejską) wywołało niespodziewanie większe zainteresowanie mediów, niż wieloletnie zaangażowanie Mini ZOO w działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami. O bliźniakach było głośno w prasie, radiu i telewizji, także ogólnopolskiej.

Drugi raz Mini ZOO wzbudziło podobne zainteresowanie, kiedy nowoprzybyła zebra zmyliła czujność opiekunów i wybrała się na kilkugodzinny spacer po jantarowym lesie. Nie o zainteresowanie mediów jednak w tym przedsięwzięciu chodzi.

W związku z systematycznym rozszerzaniem działalności w środowisku dzieci i dorosłych osób z niepełnosprawnościami, Fundacja ograniczyła swoje zaangażowanie w prowadzenie Mini ZOO. Prowadzi tu nadal zajęcia terapeutyczne dla swoich podopiecznych.

Zarządzanie i administrowanie Mini ZOO w Jantarze Fundacja pozostawiła w całości Gospodarstwu Rolnemu „Wuflor” i Farmie Jantar, prowadzącej sąsiadujący z Mini ZOO ośrodek wypoczynkowy. Przez lata Farma Jantar i Mini ZOO były utożsamiane ze sobą tak bardzo, że choć Ośrodek zakończył działalność, nasz ogród funkcjonuje pod nazwą Mini ZOO Farma Jantar.

Mini ZOO to miejsce pobytu różnorodnych, także egzotycznych, zwierząt. Miejsce,  które niesie radość i wytchnienie mieszkańcom najbliższych okolic oraz przybywającym tu licznie turystom.

Po 20 latach funkcjonowania w dotychczasowej lokalizacji i wyczerpaniu możliwości rozwojowych, Mini ZOO Farma Jantar zostało przeniesione do nowej lokalizacji, przy ulicy Spokojnej 44. Tu na obszarze ponad 9 ha zorganizowano nowoczesne zagrody dla kilkunastu gatunków zwierząt, w tym 13 gatunków dzikich.

Wszystkie zwierzęta znajdują się pod stałą opieką weterynaryjną.

Poza oczywistą dbałością o dobrostan zwierząt, Mini ZOO Farma Jantar zostało zaplanowane w sposób przyjazny dla zwiedzających.

W centrum Przystanek Lemurki. Zapraszamy do punktu gastronomicznego. W pobliżu znajdują się: plac zabaw i Alpakarnia.

Najmłodszym proponujemy wizytę w Małym ZOO - miejscu bezpośrednich spotkań ze szczególnie przyjaznymi zwierzętami.





0